Regulamin mundurowyREGULAMIN MUNDURÓW HARCERSKICH
1. Mundur harcerek

Bluza mundurowa 

Bluza mundurowa w kolorze szarym, wpuszczana w spódnicę lub w czarne spodnie. Z przodu na całej długości zapinana na guziki metalowe w kolorze srebrnym z gładkim obrzeżem i lilijką w środku. Kołnierz ( la Słowacki spinany guzikami. Na wysokości klatki piersiowej dwie nakładane kieszenie z kontrafałdą na zewnątrz, z patkami zapinanymi na guziki. Wymiary kieszeni wynoszą 13x15 cm. Rękawy koszulowe długie, ujęte w mankiety zapinane na guziki. Rozcięcie w rękawie tak długie, aby można było zawijać go powyżej łokcia.

Spódnica

Spódnica z czterech klinów, gładka w kolorze szarym, w talii zakończona paskiem szerokości 4 cm, ze szlufkami, zapinana z boku na płaskie guziki. Długość spódnicy do kolan. Sposób umundurowania do wyboru jednolicie w całej drużynie.
 
Na obozach i biwakach zamiast spódnicy można nosić spodnie długie w kolorze czarnym, jak również krótkie czarne jednolite w całej drużynie.
 
Spódnicę lub spodnie spina pas harcerski.

2. Mundur harcerzy.

Bluza mundurowa w kolorze khaki.

Spodnie

Spodnie krótkie w kolorze czarnym w pasie zakończone paskiem szerokości 4 cm ze szlufkami. Nogawki o długości do 10 cm powyżej kolan. Dwie kieszenie w szwach bocznych i jedna z tyłu po prawej stronie z patką zapinaną na guzik.
 
Spodnie długie w kolorze czarnym jednolicie w całej drużynie. Spodnie spina pas harcerski.

3. Chusta

Chusta w kształcie trójkąta o bokach 70x70x100 cm, w kolorze czarnym z czerwonymi i żółtymi lamówkami, wiązana węzłem przyjaźni, noszona pod kołnierzem.
 

4. Pas harcerski 

Pas szerokości 3,5 cm parciany w kolorze zielonym (chłopcy) lub czarnym (dziewczyny). Pas spinany jest dwuczęściową klamrą metalową o średnicy 5 cm. W części środkowej klamry umieszczony jest napis "ZHP", a na części zewnętrznej wieniec - w połowie złożony z liści dębowych, a w połowie z liści laurowych. 5. Nakrycie głowy

a) Harcerki

Beret typu baskijskiego w czarnym kolorze. Na nakryciu głowy przypina się lilijkę harcerską koloru srebrnego.

b) Harcerze

Beret typu baskijskiego w czarnym kolorze. Na nakryciu głowy przypina się lilijkę harcerską koloru srebrnego.

6. Obuwie i skarpety 

a) Harcerki

Latem getry w czarnym kolorze jednolitym dla całej drużyny. Obuwie płaskie, skórzane sznurowane - typu pionierki w kolorze brązowym lub czarnym. Dopuszcza się inne obuwie sportowe jednolite dla całej drużyny. Zimą rajstopy w kolorze czarnym  jednolitym dla całej drużyny.

b) Harcerze

Latem jak dziewczęta, zimą skarpety i obuwie typu trapery.

7. Okrycie wierzchnie

Okrycie wierzchnie stanowią kurtki, peleryny lub kangurki w kolorze czarnym.